Vilken Hz är bäst för gamingskärmar 2025?

Mobile Pixels gaming monitor

Att välja rätt uppdateringsfrekvens handlar inte längre bara om 60 Hz mot 144 Hz. År 2025 når konsumentpaneler upp till 540 Hz, och varje nivå passar olika genrer, GPU:er och budgetar. Den här djupgående guiden går igenom tekniken, de verkliga fördelarna och avvägningarna så att du kan välja den optimala Hz-nivån, inte bara det största talet.

1. Grunderna i uppdateringsfrekvens

Term Betydelse Auktoritativ källa
Uppdateringsfrekvens (Hz) Antal gånger per sekund som panelen kan rita en ny bildruta. VESA
Bildfrekvens (FPS) Bildrutor som GPU:n levererar varje sekund; bör motsvara Hz. NVIDIA
Motion-Picture Response Time (MPRT) Hur länge en pixel förblir synlig; kopplar oskärpa till Hz. Blur Busters
Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) Synkar Hz med FPS för att eliminera tearing. HDMI 2.1a-specifikation

Latens ≈ ½ uppdateringsperiod, så ett hopp från 60 Hz (8,3 ms) till 240 Hz (2,1 ms) kapar fördröjningen från klick till foton med cirka 6 ms.

2. Läget för konsumentpaneler 2025

Nominell Hz Paneltyp(er) Vanliga upplösningar GPU för matchande 1%-låg FPS*
144 Hz IPS / VA / Mini-LED 1080p–4K RTX 4060 / RX 7600
240 Hz Snabb IPS / Mini-LED 1080p, 1440p ultrabred RTX 4070 / RX 7700 XT
360 Hz E-sport IPS, TN 1080p RTX 4080 SUPER
480 Hz OLED, Dual-Driver IPS 1080p, 1440p RTX 4090 / RX 7900 XTX
540 Hz TN-E (exp.), OLED (Q3 2025) 1080p RTX 5090 / RX 8900 XT*

*Ryktad specifikation för nästa generations GPU:er.

3. Hur mycket uppdateringsfrekvens känner du egentligen?

  • 60 → 120 Hz: Ett enormt kliv; 95 % av användarna märker det.
  • 120 → 240 Hz: Märks i shooters; 70 % upptäcker skillnaden.
  • 240 → 360 Hz: Märkbara förbättringar för skickliga FPS-spelare.
  • 360 Hz → 480 Hz+: Minskad latens på under 0,5 ms; mest användbart för e-sportproffs.

Baserat på NVIDIA LDAT (2023) och Blur Busters ”Hertz Can Hurt”-tester (2024).

4. Rekommendationer per genre

Genre Tävlingsnivå Optimal Hz Varför
FPS / Arena E-sport 360–540 Hz Lägsta inputfördröjning för snabba vändningar & peeks.
Battle royale / taktisk FPS Rankat 240 Hz Balans mellan bildbudget & mjukhet.
MOBA / RTS Casual–proffs 165–240 Hz Skarp kartrullning och lätt att upprätthålla FPS.
Simracing / flygsim Entusiast 120–165 Hz + Motion Rig Jämn bildtakt är viktigare än extrem Hz.
Action-äventyr / RPG Casual 120 Hz + VRR Hög Hz är värdelös utan motsvarande FPS.
Konsol (PS5/XSX) Tävlingsinriktad 120 Hz Konsolens gräns

5. Checklista för hårdvara & kablar

  1. Grafikkortets prestanda — Använd Frame Generation (DLSS 3, FSR 3) för att hålla FPS på ≥90 % av panelens Hz.
  2. DisplayPort 2.1 UHBR 20 — Krävs för okomprimerad 540 Hz i 1440p (VESA:s whitepaper).
  3. HDMI 2.1 48 Gbps — Klarar 240 Hz i 4K 4:4:4.
  4. Overdrive-justering — Vid ≥360 Hz skapar OD-fel coronas (se vår artikel om UFO Test).
  5. Kylning/ström — Grafikkort på 400 W eller mer blir vanliga för 480 Hz i 1440p.

6. Mini-LED vs OLED vs Fast-IPS vid hög Hz

Mätvärde Mini-LED (27″ QHD) OLED (49″ 32:9) Fast IPS
Responstid (GtG) 1–2 ms ≈0,03 ms 0,5–1 ms
Maximal ljusstyrka 1000 nits HDR 250–300 nits 400 nits
Risk för inbränning Ingen Hanterad Ingen
Lokal dimning Tusentals zoner Per pixel Ingen
Max Hz 2025 240 Hz (QHD) 480 Hz (1080p) 360 Hz

7. Priskurva (Q2 2025, marknadspris)

Hz-nivå 1080p 1440p 4K
165 Hz 199–249 USD 289–349 USD $499
240 Hz 279–349 USD 449–599 USD $799
360 Hz 449–599 USD — —
480 Hz 699–899 USD (OLED) 999 USD+ —
540 Hz 1 299 USD (utv.) — —

Säsongsrea kan sänka priserna med 20–30 %. Kolla aktuella Back-to-School-erbjudanden på Mobile Pixels gamingskärmar.

Mobile Pixels gamingskärm

8. Snabbt beslutsflödesschema

  1. Kan ditt grafikkort rendera ≥220 FPS?
    • Ja → 240 Hz eller högre.
    • Nej → 120–165 Hz + VRR.
  2. Spelar du snabba shooters på tävlingsnivå?
    • Ja → 360 Hz+.
    • Nej → 240 Hz räcker.
  3. Behöver du HDR-filmkvalitet?
    • Mini-LED 240 Hz för ljusstyrka eller OLED 480 Hz för snabb respons.

9. Viktiga slutsatser

  • 240 Hz är den vanligaste guldstandarden 2025. RTX 4070 klarar det med esportinställningar i 1440p.
  • 360–540 Hz ger mätbara latensfördelar, avgörande för elitspelare i FPS-spel.
  • OLED:s ögonblickliga responstid gör att 480 Hz ser skarpare ut än 540 Hz TN vid samma FPS.
  • Kombinera alltid hög Hz med VRR (G-SYNC / FreeSync Premium) för att få bort tearing.

10. Redo att uppgradera?

Mobile Pixels erbjuder Mini-LED 27″ QHD och ultrabreda OLED-alternativ – alla med hög uppdateringsfrekvens, 2 års garanti och 30 dagars returrätt. Utforska hela sortimentet av gamingskärmar för att hitta rätt efter din skicklighet, ditt grafikkort och din budget.

Upptäck tekniska prylar

Mobile Pixels
Geminos REA-prisFrån 7 834,00 SEK Pris9 901,00 SEK Markdown price
Mobile Pixels
TRIO 3 PRO REA-pris5 596,00 SEK Pris5 941,00 SEK Markdown price
Mobile Pixels
Duex DS-serien REA-prisFrån 2 238,00 SEK Pris2 575,00 SEK Markdown price

Läs nästa

Gaming monitor
60hz vs 120 hz monitor

Lämna en kommentar

Alla kommentarer modereras innan de publiceras.

Denna webbplats är skyddad av hCaptcha och hCaptchas integritetspolicy . Användarvillkor gäller.